ایمن پلیمر شیمی

فوم پلی یورتان در اسفنج آرایشی

فوم پلی یورتان در اسفنج های آرایشی

تاریخ انتشار : 26 اسفند 1402
فوم های مخصوص آرایش که به آنها بلندر (blender) یا اسفنج تخم مرغی شکل می گویند…. به منظور پخش و یا پاک کردن آرایش استفاده می شوند. این اسفنج های ضدحساسیت و سازگار با پوست هستند و برای سالن های آرایشی و حتی استفاده شخصی در منزل مناسب می باشند. از مواد متنوعی از جمله […]

فوم های مخصوص آرایش که به آنها بلندر (blender) یا اسفنج تخم مرغی شکل می گویند….

به منظور پخش و یا پاک کردن آرایش استفاده می شوند. این اسفنج های ضدحساسیت و سازگار با پوست هستند و برای سالن های آرایشی و حتی استفاده شخصی در منزل مناسب می باشند.

از مواد متنوعی از جمله مواد لاتکس (NR, SBR, NBR)، سیلیکون ها و مواد پلی یورتانی جهت تولید اسفنج های آرایشی می توان استفاده نمود اما متداول ترین اسفنج های آرایشی موجود در بازار، از پلی یورتان های آب دوست تولید می شوند و عاری از مواد لاتکس هستند. این اسفنج ها به شدت نرم هستند و دارای خاصیت جهندگی (بازگشت پذیری) می باشند.

لازم به ذکر است که استفاده طولانی مدت از اسفنج های تولید شده از مواد لاتکس (SBR یا NBR)، به پوست آسیب می زند، این اسفنج ها آلرژی زا هستند، کیفیت کمتر و قیمت پایین تری دارند.

از آنجایی که در این فوم ها (اسفنج های آرایشی) حفرات زیادی وجود دارد اگر تمیز نشوند، مواد آرایشی باقی مانده در سطح آنها منجر به رشد باکتری می شود بنابراین، برای ماندگاری بیشتر اینگونه فوم ها، لازم است که پس از هربار استفاده، تمیز شوند. بدین منظور، فوم به خوبی باید شسته شود و سپس در محیطی دارای تهویه مناسب قرار داده شود تا خشک گردد.

این فوم ها قابلیت جذب آب را دارند اما نمی توان آنها را مانند یک حوله چلاند زیرا که تحمل یا مقاومت کمی در مقابل پیچش دارند؛ به راحتی و با اعمال نیروی اندک می توان در آنها تغییر شکل ایجاد کرد. با این حال، فوم های پلی یورتان نسبت به فوم های دیگر تولید شده با موادی از جمله SBR یا NR مقاومت بهتری نسبت به پارگی از خود نشان می دهند.

ویژگی های فوم پلی یورتان مخصوص آرایش

  • دارای خاصیت ضدباکتری هستند و پوست صورت را با جلوگیری از رشد باکتری ها تمیزتر و زیباتر نگه می دارند.
  • به یک آرایش ملایم که به روشی ساده بتواند اعمال شوند کمک می کنند.
  • نرمی فوق العاده آنها منجر به یک حس و تجربه خوب می شود.
  • از آنجایی که حاوی رنگدانه های غیر سمی و موادی عاری از لاتکس هستند برای پوست های حساس نیز ایمن و قابل استفاده می باشند.
  • به گونه ای ساخته می شوند که دوام و ماندگاری خوبی از خود نشان می دهند و می توان آنها را شست و مجدد استفاده کرد.
پد آرایشی

ارتباط بین ساختار سلولی و خواص

از آنجایی که این فوم ها باید نرم باشند تا بتوانند حس مطلوبی را به پوست منتقل کنند عمدتا دارای ساختار سلولی باز می باشند؛ اما ساختار سلولی باز با میزان تخلخل زیاد موجب می شود زمان اعمال مواد آرایشی مقدار زیادی مواد به داخل حفرات فوم نفوذ کند و مقدار زیادی از این مواد بر روی پوست باقی بماند. از طرفی، ساختارهای سه بعدی شبکه ای که مخصوص فوم های یورتانی هستند، از نفوذ مایع آرایشی به داخل ساختار تا حدی جلوگیری می کنند؛ با این حال، در اثر استفاده طولانی مدت، مواد آرایشی به داخل ساختار آنها نفوذ خواهد کرد.

علاوه بر آن، زمانی که اسفنج شسته شود، آبی که وارد ساختار آن شده به راحتی نمی تواند خارج گردد و داخل فوم به محیطی برای رشد قارچ (کپک) یا باکتری تبدیل خواهد شد.

همچنین، زمانی که ساختار سلولی بسته باشد، آغشته سازی اسفنج به مواد آرایشی به سادگی صورت نمی گیرد.

ساختار سلولی فوم پلی یورتان

تولید اسفنج آرایشی بر پایه اتر یا استر

مواد پلی یورتانی می توانند در دو دسته نوع پلی اتری یا پلی استری طبقه بندی شوند. فوم های پلی یورتانی بر پایه مواد پلی استری در شرایط محیطی مرطوب تمایل بیشتری به فرو رفتگی از خود نشان می دهند، ساختار سلولی با سلول های کوچک دارند که میزان نفوذپذیری هوا در آن کم است. از این رو، یورتان های پلی استری نرمی و انعطاف پذیری کمتری از خود نشان می دهند و هنگام اشباع سازی آنها توسط مواد آرایشی، عملکرد مناسبی ندارند. علاوه بر آن، فوم های پلی اتری از نظر قیمت، مقرون به صرفه تر از فوم های پلی استری محسوب می شوند.

مواد پلی اتری، ساختاری شش ضلعی لانه زنبوری دارند که حس نرمی را منتقل می کنند و الاستیسیته و انعطاف پذیری دارند. به طور کلی، مواد پلی یورتانی پلی اتری مقاومت بهتری در مقابل رطوبت از خود نشان می دهند بنابراین، به سادگی دچار آسیب نمی شوند و در شرایطی که مقدار رطوبت بالا باشد، ماندگاری بسیار بهتری خواهند داشت. به بیان دیگر، استفاده از فوم پلی یورتانی که الاستیسیته کمی داشته باشد احساس خوشایندی را در هنگام استفاده از آن به پوست منتقل نمی کند و کنترل جریان یابی مواد آرایشی به آن دشوار خواهد بود.

مقاله تهیه شده در واحد تولید محتوا شرکت ایمن پلیمر شیمی
استفاده از مقالات تنها با ذکر منبع مجاز است.

مجله ایمن پلیمر شیمی

دانستنی‌های پلی یورتان