ایمن پلیمر شیمی

کف پوش مناسب برای رستوران ها

کف پوش مناسب برای رستوران ها

تاریخ انتشار : 27 اسفند 1402
در رستوران ها همزمان با آنکه مواد غذایی فرآوری و آماده سازی می شوند…. محیط رستوران نیز باید از یک سری استانداردهای بهداشتی پیروی کند و تمام مدت تمیز باشد. کف پوش رستوران ها علاوه بر پاکیزگی، باید به گونه ای باشد که فضای کاری ایمنی را نیز فراهم آورد. با پیدایش کف پوش های […]

در رستوران ها همزمان با آنکه مواد غذایی فرآوری و آماده سازی می شوند….

محیط رستوران نیز باید از یک سری استانداردهای بهداشتی پیروی کند و تمام مدت تمیز باشد. کف پوش رستوران ها علاوه بر پاکیزگی، باید به گونه ای باشد که فضای کاری ایمنی را نیز فراهم آورد.

با پیدایش کف پوش های پلی یورتانی، از آنها در مکان های مختلفی از جمله در مدارس، بیمارستان ها، پارکینگ ها و رستوران ها استفاده شد زیرا که مزیت های بسیاری را با خود به همراه می آوردند. اما چرا مکانی مانند رستوران ها بهتر است از کف پوش های پلی یورتانی استفاده کنند؟

مزیت استفاده از کف پوش یورتانی در رستوران ها

  • دماهای بسیار بالا را تحمل می کنند
  • به سادگی تمیز می شوند
  • دوام و ماندگاری خوبی دارند
  • نسبت به سرخوردگی مقاومت می کنند

در ادامه به برخی از این ویژگی ها بیشتر پرداخته خواهد شد.

این کف پوش ها، مقاومت دمایی بالایی دارند

آشپزخانه رستوران ها مکانی بسیار شلوغ است که آشپزها و سرآشپزها مدام در این مکان در حرکت هستند و مواد غذایی را با خود جا به جا می کنند. پس علاوه بر پر تردد بودن این فضا، آشپزخانه مکانی است که در دمای آن در طی مدت زمان کوتاهی می تواند به سرعت افزایش یابد. این عوامل همراه با دمای بالا می توانند موجب آسیب رساندن به کف پوش شوند.

استفاده از کف پوش های پلی یورتانی در رستوران ها، از آنجایی که مقاومت خوبی نسبت به دماهای بالا دارند محافظت مناسبی را برای سطح فراهم می آورند و این اطمینان را حاصل می کنند که خطرات آتش گیری کاهش یابد. همچنین، به دلیل انعطافی که این کف پوش دارد، تحت شرایط تغییرات دمایی شدید دچار آسیب نمی شوند. این کف پوش قابلیت انبساط و انقباض دارد، بنابراین، کمتر دچار ترک خوردگی می شود. لازم به ذکر است که از نظر تحمل دمای بالا، مقاومت کف پوش پلی یورتانی به طور تقریبی دو برابر مقاومت دمایی کف پوش اپوکسی است.

قابلیت تمیزکاری آسان

سطح صاف و مسطح کف پوش های پلی یورتانی برای مکان های شلوغی مانند رستوران انتخابی ایده آل است زیرا که این امر امکان را فراهم می آورد که سطح کف پوش راحتتر تمیز شود. ماهیت کف پوش های پلی یورتانی بدون هیچ گونه تخلخل است که علاوه بر ظاهر زیبایی که از خود به نمایش می گذارند، موجب می گردند که هیچگونه قارچ یا باکتری نتوانند در آنها رشد و نمو کنند، این مورد ذکر شده یک مزیت عمده برای این پوشش ها برای استفاده در رستوران ها محسوب می شود.

دوام و ماندگاری

علاوه بر مقاومت دمایی بالا، کف پوش های پلی یورتانی دوام و ماندگاری خوبی دارند، می توانند وزن سنگین لوازم آشپزخانه را تحمل کنند و سطحی محکم را فراهم می آورند. این پوشش ها برای کف غذاخوری ها که در آن مدام صندلی ها یا میزها علاوه بر افراد یا مشتری ها جابه جا می شوند، گزینه ای ایده آل محسوب می شود.

کف پوش های پلی یورتانی علاوه بر اینکه نسبت به خراش و سایش مقاوم هستند، در مقابل مواد شیمیایی و آسیب های احتمالی کف، نیز مقاومت از خود نشان می دهند؛ همین امر موجب می گردد که نگهداری از آنها ساده تر باشد و در عین حال دوام و ماندگاری بهتری داشته باشند. لازم به ذکر است که از کف پوش در مقابل اتفاقات ناگهانی و اجتناب ناپذیر ریختن مواد مختلف بر آنها و لک شدن نیز جلوگیری می کنند.

مقاومت نسبت به لغزش و سرخوردگی

علاوه بر دوام بالای اینگونه از کف پوش ها، پوشش های کف پلی یورتان مقاوم به سرخوردگی هستند که این عملکردی بسیار مطلوب برای این پوشش ها در کاربرد به عنوان کف پوش رستوران ها به خصوص رستوران های پرتردد به حساب می آید. بدین معنی که این پوشش ها ایمنی بیشتری را هنگام رفت و آمد افراد می تواند فراهم آورند.

مقاومت نسبت به نور فرابنفش

کف پوش های محیط های مسقف یا غیر مسقف، اگر برای مدت زمان زیادی در معرض نور UV باشند، دچار تغییر رنگ (رنگ پریدگی یا زرد شدن) و تخریب می شوند. زمانی که از پوشش پلی یورتانی برای لایه روی کار بر روی کف اعمال شود، کف پوش در مقابل نور UV محفوظ خواهد ماند و از این تغییر رنگ نامطوب جلوگیری خواهد کرد.

در نهایت می توان گفت که از بزرگترین چالش ها در محیط رستوران ها فراهم آوردن ایمنی و بهداشت می باشد که این امر با استفاده از اعمال پوشش های پلی یورتان به بهترین نحو ممکن می تواند میسر گردد.

مقاله تهیه شده در واحد تولید محتوا شرکت ایمن پلیمر شیمی
استفاده از مقالات تنها با ذکر منبع مجاز است.

مجله ایمن پلیمر شیمی

دانستنی‌های پلی یورتان