ایمن پلیمر شیمی

پلی یورتان

انواع ساندویچ پانل های پلی یورتانی

تاریخ انتشار : 26 اسفند 1402
یکی از روش های اقتصادی عایق سازی، استفاده از ساندویچ پانل ها می باشد. اینگونه عایق ها…. دوام بیشتری دارند، مدت زمان کمتری برای نصب آنها مورد نیاز است، برای آنها نگهداری خاصی لازم نیست و علاوه بر آن، امکان عایق کنندگی در مقابل صوت و حرارت را دارا می باشند. همچنین، لازم به ذکر […]

یکی از روش های اقتصادی عایق سازی، استفاده از ساندویچ پانل ها می باشد. اینگونه عایق ها….

دوام بیشتری دارند، مدت زمان کمتری برای نصب آنها مورد نیاز است، برای آنها نگهداری خاصی لازم نیست و علاوه بر آن، امکان عایق کنندگی در مقابل صوت و حرارت را دارا می باشند. همچنین، لازم به ذکر است که از آنها می توان در ساختمانی و با هر شکل ظاهری استفاده کرد.

انواع ساندویچ پانل ها با توجه به کاربرد

ساندویچ پانل ها در سقف ها

این پانل ها در سقف ها با زاویه حداقل 7% نصب می شوند و به شدت در معرض عوامل طبیعی مانند باران، باد یا برف هستند. با اینکه نصب آنها در مدت زمان کوتاهی و به سرعت انجام می شود، اتصالات آنها در مقابل نفوذ آب مقاوم است و با دریل کاری می توان آنها را به راحتی به ساختار متصل کرد.

پانل سقفی پلی یورتان

ساندویچ پانل ها در نمای خارجی

ساندویچ پانل ها محبوبیت گسترده ای در نماهای خارجی ساختمان ها دارند؛ اتصالات آنها مخفی است در نتیجه ظاهر زیبایی دارند. از دیگر مزیت آنها می توان به وزن سبک و عملکرد عایق سازی فوق العاده اشاره کرد. اینگونه پانل ها عمدتا برای عایق سازی نمای خارجی و دیوارها و در دیوارهای داخلی بکار می روند و و برای ساختمان های صنعتی، مراکز ورزشی و سازه های عمومی انتخابی مناسب هستند.

نمای خارجی ساندویچ پانل پلی یورتانی

پانل های یخچالی

از این پانل ها برای عایق سازی اتاق های سرد یا فریزرها استفاده می شود. در واقع، خنک نگه داشتن مواد غذایی در یخچال ها با سالم ماندن و میزان ضایعات آنها ارتباط تنگاتنگی دارند. مواد غذایی فاسدشدنی باید در تمام زنجیره تامین در یخچال ها یا فریزر نگهداری شوند.

برای حمل و نقل موثر بدون اینکه آسیبی به محصول وارد شود، دمای خنک سازی یا فریز کردن حتی زمانی که دمای بیرونی به طرز چشم گیری تغییر کند، باید ثابت نگه داشته شود. به همین دلیل، ویژگی هایی از جمله عایق سازی مناسب و بهداشت به اندازه وزن سبک و ظرفیت بالا بارگیری و تخلیه بار دارای اهمیت می باشد. امروزه محفظه های عایق شده با فوم سخت پلی یورتان، به دلیل خواص عالی این ماده، به طور ویژه ای مورد توجه واقع شده و پلی یورتان به مقدار بیشتری به عنوان هسته مرکزی داخل ساندویچ پانل ها در خودروهای یخچال دار استفاده شده است. استحکام مکانیکی بالا، راندمان عایق سازی بالا و تولید اقتصادی، برخی از ویژگی های این ماده محسوب می شوند. خواصی از جمله عایق سازی بهینه و استحکام مکانیکی بالا باید در طول مدت سرویس دهی محصول که اغلب بیشتر از 15 سال است حفظ شوند.

خودرو یخچال دار

در مقاله قبلی به عایق سازی سقف ها و دیوارها با استفاده از ساندویچ پانل های پلی یورتان پرداخته شد. در این مقاله به طور ویژه به پانل های استفاده شده در خودروهای یخچال دار اشاره می شود.

عایق سازی خودرو یخچال دار

دیواره ها، کف ها، سقف ها و درهای اینگونه از خودروها حاوی موادی عایق است که دمای داخل محفظه را از بیرون آن متمایز می سازد. پلی یورتان ماده است که به طور گسترده برای دستیابی به پایداری حرارتی مورد نیاز استفاده می شود. در واقع، در بین عایق های مختلفی که می تواند بدین منظور بکار رود (از جمله سلولز، پشم شیشه و الیاف شیشه)، فوم سخت پلی یورتان دارای حداقل ضریب هدایت حرارتی می باشد.

ساندویچ پانل ها در دمای بالا پخت می شوند و با شکل گیری فوم سخت پلی یورتانی، استحکام سازه و خواص عایق کنندگی آن افزایش می یابد. موادی که برای ورقه فلزی بکار می رود فلز گالوانیزه شده است که از قبل رنگ شده و لایه ای از پلی اتیلن بر روی سطح آن قرار گرفته است. این لایه این امکان را فراهم می آورد که پانل در مقابل پوسیدگی و زنگ زدگی مقاوم باشد.

خواص عایق سازی معمولا با R-Value اندازه گیری می شود. این عامل، ارتباط بین ضخامت ماده و مقدار حرارت عبوری از واحد سطح را بیان می کند. از این رو، برای عایق سازی صحیح با مواد عایق کننده، لازم است که ضخامت مناسب محاسبه گردد که بدین منظور عوامل مختلفی باید مدنظر قرار گیرند، از جمله:

  • دمای ایده آل داخلی
  • نوع محصولاتی که منتقل می شوند
  • تعداد دفعاتی که درب باز و بسته می شود
  • چگونگی چرخش هوا
  • وزن نهایی محصولات
  • اتلاف حرارتی
  • چگالی مواد انتخابی

روش تولید پانل ها برای خودروهای یخچال دار

روش تولید ساندویچ پانل ها برای این کاربرد نیز مانند دیگر کاربردها، به دو دسته پیوسته و غیر پیوسته تقسیم بندی می شود. روش ریختن مواد فوم بر روی صفحه فلزی می تواند به صورت زیر صورت گیرد:

تزریق پلی یورتان

در این روش فرآیندی، مواد فوم به روشی پیوسته یا غیر پیوسته بین صفحات فلزی تزریق می شود تا فضای خالی بین صفحات با این ماده عایق کننده پر شود. روش غیرپیوسته، برای تولیدات در حجم کم بکار می رود و خودروهای یخچال دار به طور معمول با این روش تولید می شوند. برخلاف روش غیرپیوسته، روش پیوسته برای تولید در توناژ بالا و سرعت تولید بیشتر استفاده می شود؛ مواد فوم به طور پیوسته و با سرعت یکنواخت بر سطح ورق فلزی ریخته یا تزریق می شوند و پس از انجام پلیمریزاسیون و شکل گیری پانل، آن را در ابعاد مورد نظر برش می زنند.

تولید ساندویچ پانل

در نهایت باید گفت که رشد چشم گیر زیرساخت های زنجیره سرد منجر به ایجاد نیاز بیشتری برای خودرهای یخچال دار شده است. فوم پلی یورتان سخت مانند یک جزء جدانشدنی برای بدنه خودروهای یخچال دار محسوب می شود و تولیدکنندگان بیشتری به استفاده از آن برای بهبود راندمان حرارتی و کنترل دمایی روی آورده اند. در واقع، پلی یورتان ها بهترین عایق بدین منظور هستند و نسبت به مواد عایق متداول، عملکرد بسیار بهتری دارند.

مواد اولیه فوم پانلی برای کاربرد در خودروهای یخچال دار توسط محققان شرکت ایمن پلیمر شیمی طراحی و تولید شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

مقاله تهیه شده در واحد تولید محتوا شرکت ایمن پلیمر شیمی
استفاده از مقالات تنها با ذکر منبع مجاز است.

مجله ایمن پلیمر شیمی

دانستنی‌های پلی یورتان