ایمن پلیمر شیمی

فوم پلی یورتان خود پوسته چیست

فوم پلی یورتان خود پوسته چیست؟

تاریخ انتشار : 26 اسفند 1402
مواد فوم پلی یورتان خود پوسته یکی از محصولات خاص شرکت ایمن پلیمر شیمی است.این محصول از دو جز اصلی پلی ال و ایزوسیانات تشکیل شده که در دمای اتاق به صورت مایع هستند و پس از اختلاط با یکدیگر در نسبت خاص، درون یک قالب تزریق شده و شکل نهایی قالب را می گیرند. […]

مواد فوم پلی یورتان خود پوسته یکی از محصولات خاص شرکت ایمن پلیمر شیمی است.
این محصول از دو جز اصلی پلی ال و ایزوسیانات تشکیل شده که در دمای اتاق به صورت مایع هستند و پس از اختلاط با یکدیگر در نسبت خاص، درون یک قالب تزریق شده و شکل نهایی قالب را می گیرند. ویژگی معمول این محصول دارا بودن ساختاری نرم و متخلخل در هسته ی فوم و یک ناحیه ی متراکم در بخش دیگر آن است. در واقع این محصول دو دانسیته متفاوت در هسته و پوسته ی فوم را دارا می باشد که آن را در مقایسه با دیگر فوم های منعطف متمایز می سازد. پوسته ی تشکیل شده طی فرآیند قالب گیری از هسته ی فوم میکروسلولی با سختی از پیش تعیین شده محافظت می کند. پوسته ی تشکیل شده ضخامتی در حدود 2 میلیمتر داشته و شکل نهایی محصول به گونه ای است که این پوسته همچون یک لایه چرم بر روی محصول تشکیل شده است، بهمین علت به این محصولات فوم خود پوسته گفته می شود.
سطح پوسته ی تشکیل شده صاف و یکدست بوده و در برابر سایش و مواد شیمیایی نیز مقاوم است. این پوسته که متشکل از سلول هایی بسته می باشد، در عین انعطاف پذیری، در برابر پارگی نیز مقاوم است.

فوم پلی یورتان خود پوسته

ساختار یک پارچه ی این محصول می تواند با استفاده از عوامل فوم زای فیزیکی (HCFC 141-b) تولید می شود، بدین صورت که در سطح قالب متراکم شده و تشکیل پوسته را آغاز می کنند. از سویی دیگر، آب نیز یکی دیگر از گزینه های عوامل فوم زا در این محصول می باشد.
این محصول قابلیت رنگ پذیری نیز دارد و قابلیت عرضه در رنگ های گوناگون را دارا می باشد، علاوه بر آن می توان با استفاده از رنگ های پوششی درون قالب، سطح فوم را نیز پوشش داده و آن را بیشتر در برابر نور فرابنفش و نیز سایش مقاوم نمود.

این محصول در چه صنایعی کاربرد دارد؟
خودرو سازی:
تکیه گاه سر در خودروها

فوم خودروسازی

دسته صندلی
محافظ و روکش کابل و سیم

فوم خودروسازی

کفی خودرو
پد محافظ موتور خودرو
غربیلک فرمان

فوم خودرو

مبلمان:
انواع صندلی (سالن های انتظار، آزمایشگاهی و …)

فوم مبلمان

دسته صندلی

فوم صندلی

پزشکی:
پد اتاق عمل
تخت جراحی

فوم پزشکی

ویژگی ها و خواص فوم پلی یورتان خود پوسته
فوم پلی یورتان خود پوسته شرکت ایمن پلیمر شیمی دارای خواص و ویژگی های زیر می باشد:
تنظیم سختی با Shore A در محدوده ی 20-80
دانسیته 600-80 کیلوگرم بر متر مکعب
مقاومت خوب نسبت به سایش
مقاوم به مواد شیمیایی
رنگ پذیری عالی
ضخامت پوسته ی مناسب (2 میلیمتر)
خواص کششی عالی
علاوه بر ویژگی های ذکر شده، این محصول می تواند با توجه به کاربرد آن خواص ویژه تری را داشته باشد:
مقاومت در برابر شعله
مقاومت در برابر نور فرابنفش
ضد الکتریسیته ساکن
قابلیت استفاده از عوامل فوم زای فیزیکی و شیمیایی

نحوه فرآیند محصول
این محصول همانطور که پیش تر عنوان شده بود، می تواند بصورت 2 جزیی و یا بیشتر باشد. در صورتی که محصول با استفاده از عوامل فوم زای فیزیکی مانند گاز R11 و یا 141-b باشد، علاوه بر دو جز پلی ال و ایزوسیانات و نیز عامل فوم زا، ممکن است در صورت نیاز خمیر رنگ نیز به پلی ال افزوده شود که در نهایت به چهار جز افزایش می یابد. برای تولید فوم خود پوسته پیش از تزریق مواد در قالب لازم است قالب توسط واکش مخصوص این فوم پوشش داده شود، در برخی موارد پس از اعمال واکس از پوشش های رنگی درون قالب نیز برای ارتقا و افزایش خواص پوسته ی فوم استفاده می گردد، پس از اختلاط مواد توسط دستگاه، در قالب مد نظر تزریق شده و دمای قالب می بایست 50-40 درجه سانتیگراد باشد. دمای قالب گیری یکی از عوامل تاثیر گذار بر ضخامت پوسته ی این محصول می باشد، با افزایش دمای قالب ضخامت پوسته نیز با کاهش مواجه می شود. زمان قالب گیری این محصول 6-2 دقیقه است.
مقاله تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه شرکت ایمن پلیمر شیمی
استفاده از مقالات تنها با ذکر منبع مجاز است.
سیستم پلی یورتان خود پوسته Integral skin به عنوان یکی از محصولات شرکت ایمن پلیمر شیمی ارائه می گردد. برای دریافت قیمت و اطلاعات فنی با تلفن های 88751095 – 021 تماس بگیرید.

مجله ایمن پلیمر شیمی

دانستنی‌های پلی یورتان