ایمن پلیمر شیمی

پارافین های کلرینه شده

ممنوعیت استفاده از پارافین کلرینه شده با زنجیره های کوتاه

تاریخ انتشار : 02 خرداد 1403
در این مقاله با تحقیقات گسترده کشورهای مختلف در مورد ممنوعیت استفاده از پارافین‌های کلرینه شده آشنا می‌شوید.

پارافین‌های کلرینه شده مشتقاتی از هیدروکربن‌های پارافینی هستند. این زنجیره‌های هیدروکربنی با توجه به تعداد اتم کربنی که در ساختار خود دارند به سه دسته زنجیره کوتاه (بین ۱۰ تا ۱۳ اتم کربن)، زنجیره متوسط (بین ۱۴ تا ۱۷ اتم کربن) و زنجیره بلند (با ۱۸ تا ۲۸ اتم کربن) تقسیم‌بندی می‌شوند. پارافین‌های کلرینه شده با توجه به فراریت پایین، خواص تاخیراندازی در آتش‌گیری و عایق‌کنندگی خوب جریان الکتریکی، به صورت گسترده‌ای در آمیزه‌های تولید کابل‌ها، مواد کف‌پوش‌ها، چرم مصنوعی، لاستیک و موارد دیگری بکار می‌روند.

پارافین کلرینه شده

در تولید OCFها از پارافین‌های کلرینه شده به عنوان نرم کننده در سیستم استفاده می‌شود. برخی از تولیدکنندگان این محصول با استفاده از مقادیر بالای این ماده، هزینه‌های تولیدی را کاهش می‌دادند؛ این امر منجر به کاهش عملکرد چسبندگی می‌شد.

حضور SCCPها با زنجیره بلند در محیط برای سلامت انسان‌ها و حیوان‌ها با توجه به توانایی آن‌ها بر آسیب‌رسانی به سیستم ایمنی زیان‌آور است. از طرف دیگر، هر چه زنجیره هیدروکربنی کوتاه‌تر می‌شد، مواد به سمت شبه فرار بودن می‌رفتند و می‌توانستند در دمای محیط تبخیر شوند یا به ذرات موجود در محیط بچسبند؛ در نتیجه به راحتی می‌توانستند تجمع کنند یا به محیط دیگری منتقل شوند.

خدمات پس از فروش

با خرید مایع پلی یورتان از شرکت ایمن پلیمرشیمی کیفیت و دوام برتر را به صنعت خود اضافه کنید.

از سال ۱۹۸۰ کمسیون اروپایی، کانادا و سازمان سلامت جهانی (WHO) تحقیقات موفقیت‌آمیزی را برای ارزیابی رفتار پارافین‌های کلرینه شده در محیط و میزان آسیب‌رسانی آن‌ها بر سلامت انسان‌ها به سرانجام رسانیدند. نتایج حاکی از آن بود که این ماده اثرات مخربی می‌تواند داشته باشد و سمی تلقی می‌شود. در ۲۰۱۲، کانادا از آنجایی که متوجه تاثیرات زیان بار SCCP بر سلامت انسان‌ها بود، تولید، مصرف و حتی صادرات در کشور خود متوقف کرد. در ۲۰۱۷، در استکهلم این ماده به عنوان یک آلودگی معدنی معرفی شد به همین دلیل شروع به جلوگیری از تولید و مصرف آن کردند.

در دسامبر ۲۰۲۲ سازمان‌های متعددی از جمله وزارت بوم‌شناسی و محیط زیست، گرد هم آمدند و لیستی از آلاینده‌های مشکل‌ساز که لازم بود از ابتدای ماه مارچ ۲۰۲۳ تحت کنترل درآیند تهیه کردند. مطابق با لیست تهیه شده، تا اخر دسامبر ۲۰۲۳ تولید و استفاده از SCCP برای آب گریز کردن، رنگ‌های ضداشتعال، چسب‌ها و اسباب بازی‌ها ممنوع شد.

در کشور چین، تولید سالانه پارافین‌های کلرینه شده به ۱ میلیون تن می‌رسید که هزاران تولیدکننده از آن استفاده می‌کردند. برای OCFهایی که در چین تولید می‌شدند و سایر محصولات صنایع پایین دستی مرتبط با پارافین‌های کلرینه شده ممنوعیت استفاده از SCCP تنها آغاز مسیر رفتن به سمت توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست بود.