ایمن پلیمر شیمی

محمد صادق امانی

گفت و گو مجله بسپار با مهندس محمد صادق امانی

تاریخ انتشار : 01 آبان 1401
این شرکت در سال 82 ثبت و فعال شد و قبل از آن… با نام های دیگر در صنعت پلی یورتان فعالیت می کرد. قبل از سال 95 فاز تجارتی را در دست داشتیم که محصولات پلی یورتان را به صورت آماده مصرف از خارج تامین می کردیم. پس از آن با توجه به محدودیت […]

این شرکت در سال 82 ثبت و فعال شد و قبل از آن…

با نام های دیگر در صنعت پلی یورتان فعالیت می کرد. قبل از سال 95 فاز تجارتی را در دست داشتیم که محصولات پلی یورتان را به صورت آماده مصرف از خارج تامین می کردیم. پس از آن با توجه به محدودیت هایی که در بخش واردات پیش آمد، وارد فاز تولید شدیم. دامنه محصولات ما در ابتدا خیلی محدود بود اما در حال حاضر نزدیک به 150 صنعت را پوشش می دهیم و در آن فعال هستیم. ظرفیت اسمی ما 20 هزار تن مواد اولیه پلی یورتان است و اولویت اصلی ما تامین نیاز بازار داخل. اما در 6 ماه گذشته در صادرات به کشورهای منطقه هم فعال شده ایم.
ما با توجه به اینکه سرمایه گذاری زیادی را در بخش تحقیق و توسعه در پیش داریم و با توجه به اینکه خط ایزوسیانات را سال گذشته به بهره برداری قطعی رساندیم، امسال انواع محصولات پلی یورتان در گریدهای مختلف برای استفاده در صنایع مبلمان را شروع کردیم.
بازار پلی یورتان طیف وسیعی را شامل می شود و خیلی از صنایع درگیر آن هستند و روی آن سرمایه گذاری می کنند. دو بخش در ایران در حال توسعه است یکی از آنها مصرف پلی یورتان ها به عنوان مصرف نهایی و دیگری سرمایه گذاری در تامین زنجیره اصلی تولید آن است.
تامین 70 درصدی مواد اولیه در صنعت پلی یورتان و وابستگی به بازار بین المللی برای ما چالش هایی به وجود آورده و عدم ثبات باعث می شود روند طبیعی را در پیش نداشته باشیم. از طرفی چون محصول ما به عنوان یک کالای شیمیایی محسوب می شود امکان فعالیت در نزدیک شهر را نداریم و باعث افزایش هزینه در جذب نیرو و رفت و آمد ها می شود. البته ما به دنبال این موضوع هستیم که تامین نیاز را خود در دست بگیریم و نیازی به بازارهای خارجی نداشته باشیم.

منبع: مجله بسپار شماره 240 که در مهر 1401 منتشر شده است.

http://link.iranpolymer.com/a5yrf

مجله ایمن پلیمر شیمی

دانستنی‌های پلی یورتان