ایمن پلیمر شیمی

فوم پلی یورتان در صنعت اسباب بازی

کاربرد فوم پلی یورتان در صنعت اسباب بازی

تاریخ انتشار : 27 اسفند 1402
پلی یورتان پلیمری با خواص فیزیکی و شیمیایی بسیار عالی است که می تواند برای تولید اسباب بازی های متنوعی از جمله برای…تولید اسباب بازی های پر شده و اسباب بازی های الاستیک بکار رود. به بیان دیگر، پلی یورتان ها و ترموپلاستیک های پلی یورتانی از جمله اجزای اصلی سازنده اسباب بازی های کودکان […]

پلی یورتان پلیمری با خواص فیزیکی و شیمیایی بسیار عالی است که می تواند برای تولید اسباب بازی های متنوعی از جمله برای…
تولید اسباب بازی های پر شده و اسباب بازی های الاستیک بکار رود. به بیان دیگر، پلی یورتان ها و ترموپلاستیک های پلی یورتانی از جمله اجزای اصلی سازنده اسباب بازی های کودکان و حیوانات خانگی به شمار می روند. این مواد، علاوه بر آنکه دوام مناسبی دارند، فرآیندپذیری آنها نسبتا ساده است.

در این مقاله، به بیان برخی از ویژگی های فوم پلی یورتان و علت محبوبیت آن در صنعت ساخت اسباب بازی پرداخته خواهد شد.

اسباب بازی های تولید شده با فوم نرم پلی یورتان

فوم های منعطف (نرم) پلی یورتانی ویژگی های متعددی دارند که می توانند در کاربردهای متنوعی استفاده شوند. از آنجایی که این فوم ها چگالی پایینی دارند، نرمی و الاستیسیته (خاصیت کشسانی) مناسبی را از خود نشان می دهند، از آنها برای تولید اسباب بازی هایی مانند برخی عروسک ها و حتی مت ها استفاده شده است. در ادامه به بررسی برخی از ویژگی های پلی یورتان ها در ساخت اسباب بازی ها می پردازیم:

وزن سبک و نرمی: همان طور که پیشتر گفته شد، فوم منعطف پلی یورتانی ماده ای بسیار سبک و نرم است از این رو، هنگام استفاده از آن آسیبی به کودکان نمی رسد.

خاصیت الاستیک مناسب: توپ های تولید شده با فوم پلی یورتانی دارای خاصیت الاستیک هستند و می توانند در ورزش ها و بازی های متنوعی استفاده شوند؛ همچنین، این فوم ها می توانند پس از اعمال نیروی فشاری یا پیچشی دوباره به حالت اولیه خود بازگردند.

رنگ بندی زیبا و پررنگ: فوم های پلی یورتانی را می توان در انواع رنگ ها تولید و حتی می توان آنها را پس از تولید رنگ آمیزی کرد. رنگ بندی فوم ها این امکان را فراهم می آورد که کودکان برای بازی های شناسایی و تشخیص رنگ ها از اینگونه اسباب بازی ها استفاده کنند.

ایمنی و حفاظت از محیط زیست: اسباب بازی های تولید شده با فوم های پلی یورتانی آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند و حاوی مواد مضری نیستند که سلامت کودکان را به خطر اندازند.

دوام بالا: از آنجایی که فوم های پلی یورتانی دوام بالایی دارند، اسباب بازی های تولید شده با آنها نیز دوام خوبی خواهند داشت؛ بنابراین، به آسانی خراب نمی شوند و حتی زمانی که تحت تنش های فشاری مداوم قرار گیرند، خواص خود را حفظ می کنند (به طور کلی، زمان سرویس دهی طولانی مدتی دارند).

شکل پذیری و فرآیندپذیری مناسب: بسته به اینکه شکل قالب به چه صورتی باشد، فوم های تولید شده نیز می توانند اشکال متفاوتی داشته باشند. علاوه بر آن، سختی و سایر خواص آنها می تواند متناسب با نیازهای مختلف تنظیم شود.

انواع فوم های پلی یورتانی مورد استفاده در صنعت اسباب بازی

همان طور که پیشتر گفته شد، مواد پلی یورتانی به خصوص فوم های پلی یورتان توجه گسترده ای را در صنعت اسباب بازی به خود معطوف کرده اند. این امر به دلیل «همه منظوره» بودن اینگونه از فوم ها می باشد که با اندکی تغییر در فرمولاسیون آنها می توان به ویژگی ها و خواص جدیدی دست یافت. در ادامه ویژگی انواع فوم های پلی یورتانی محبوب در صنعت اسباب بازی بیان می شوند.

فوم نرم پخت سرد: فوم های پلی یورتانی با جهندگی بالا که به آنها فوم های پخت سرد نیز گفته می شود، ساختاری سلول باز دارند و خواص فیزیکی-مکانیکی عالی از جمله بازگشت پذیری بالا، دوام مناسب در طولانی مدت و قابلیت تحمل تنش خوبی را از خود بروز می دهند. به بیان دیگر، اینگونه از فوم ها حتی زمانی که تحت نیروهای متوالی دچار تغییر شکل شوند، دوام خود را به خوبی حفظ می کنند.

فوم اسباب بازی


فوم مموری: مموری فوم ها، همان فوم های ویسکوالاستیک پلی یورتانی هستند که نسبت به دما از خود واکنش نشان می دهند؛ بدین معنی که در اثر حرارت بدن و فشار اعمالی، به راحتی تغییر شکل می پذیرند. از این رو، عمدتا از آنها برای تولید اسباب بازی هایی که کاهنده استرس هستند (اسباب بازی های اسکویشی) استفاده می شود. به طور کلی، هر چه چگالی فوم بیشتر باشد، کیفیت و ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد بود.

ساخت اسباب بازی با فوم

فوم اینتگرال (خود پوسته): پیش از تولید فوم‌های اینتگرال، عمدتا از فوم‌های نرم برای تولید اسباب بازی های مختلف استفاده می­ شد. فوم‌های نرم پلی یورتان، پوسته­ای نازک داشتند که در اثر اعمال نیروی زیاد دچار آسیب می شدند. از آنجایی که در برخی کاربردها از جمله اسباب بازی های حیوانات خانگی به خواص بالاتری (از نظر مقاومت سایشی و مقاومت نسبت به مواد شیمیایی) لازم بود، فوم های اینتگرال روی کار آمدند. این فوم های پلی یورتانی به دلیل پوسته مقاومی که دارند، دوام بهتری را نسبت به فوم های نرم از خود نشان می دادند.

اسباب بازی های فومی

اسباب بازی های کاهش دهنده استرس (اسباب بازی های اسکوییشی)

اسباب بازی های کاهش دهنده استرس تولید شده با فوم پلی یورتان در بسیاری از اشکال و اندازه ها تولید شده و برای هر گروه سنی قابل استفاده هستند. انواع گسترده ای از اسباب بازی های تولید شده با فوم های پلی یورتانی وجود دارند که می توانند در موقعیت های مختلف از جمله برای بازی، آموزش، ورزش، اشیاء دکوری، وسایل حیوانات خانگی و … بکار روند. هر کدام از این اسباب بازی ها مشخصات و مزیت های خاص خود را دارند؛ به همین دلیل، به جرأت می توان گفت که اسباب بازی های پلی یورتانی در بین تمام اسباب بازی های دیگر از نقطه نظراتی مختلفی مانند نرمی، بافت، مقاومت به پارگی، دوام، بازگشت پذیری و … منحصر به فرد هستند.

اسباب بازی های اسکوییشی

لازم به ذکر است که این فوم های پلی یورتانی به دو روش دستی و خودکار می توانند درون قالب هایی سیلیکونی یا فلزی تولید شوند و استانداردهای آزمون متنوع بین المللی را از جمله EN71، فتالات، RoHS (محدودیت برخی از مواد خطرناک) و … را پاس می کنند.
در نهایت می توان گفت که به دلیل خواص و ویژگی های منحصر به فرد پلی یورتان ها از جمله دادن حس خوب، ظاهری زیبا، خاصیت کشسانی و ایمنی، اسباب بازی های تولید شده با آنها بسیار مورد علاقه کودکان قرار گرفته اند. این اسباب بازی ها ایمن، غیرسمی و مقرون به صرفه هستند که تمامی استانداردهای آزمون بین المللی را پاس می کنند.

مقاله تهیه شده در واحد تولید محتوا شرکت ایمن پلیمر شیمی
استفاده از مقالات تنها با ذکر منبع مجاز است.

مجله ایمن پلیمر شیمی

دانستنی‌های پلی یورتان