ایمن پلیمر شیمی

فوم های پلی یورتانی

باورهای اشتباه در مورد فوم های پلی یورتانی

تاریخ انتشار : 27 اسفند 1402
فوم های پلی یورتانی در ابعاد گسترده ای با زندگی بشر امروز عجین شده اند….این فوم ها، با توجه به تغییر در فرمولاسیون می توانند سخت تا منعطف باشند و در کاربردهای متعددی از جمله در ساخت و ساز، خودروسازی، مبلمان سازی، کالای خواب و … بکار روند. با این وجود، نگرانی هایی در زمینه […]

فوم های پلی یورتانی در ابعاد گسترده ای با زندگی بشر امروز عجین شده اند….
این فوم ها، با توجه به تغییر در فرمولاسیون می توانند سخت تا منعطف باشند و در کاربردهای متعددی از جمله در ساخت و ساز، خودروسازی، مبلمان سازی، کالای خواب و … بکار روند. با این وجود، نگرانی هایی در زمینه اثرات آنها بر سلامتی انسان ها وجود دارد که در مقاله به بحث در پیرامون آنها در جهت رفع ابهامات و نگرانی ها می پردازیم.

آیا فوم های پلی یورتانی بر سلامتی انسان ها اثر مخربی دارند؟

پلی یورتان ها حاصل واکنشی شیمیایی بین پلی ال و ایزوسیانات هستند؛ اما، زمانی که واکنش بین اجزای سازنده به اتمام برسد و فوم پلی یورتان بدست آید، این فوم ماده ای خنثی و بی ضرر برای انسان ها خواهد بود. برخلاف چیزی که بسیاری ادعا می کنند، مطالعات حاکی از آن است که محصولات پلی یورتان خطری برای سلامت بشر ندارند.
لازم به ذکر است بسیاری بر این باور هستند زمانی که رزین پلی یورتان خشک شود دیگر کاملا بدون ضرر است اما در اغلب موارد باید به فوم تا اتمام فرآیند پخت آن زمان داده شود. به جرأت می توان گفت که پس از آن (پخت شدن فوم)، محصول بدست آمده کاملا ایمن است و هیچ گونه مشکلی را برای سلامت بشر خلق نمی کند. به عنوان یک قانون کلی، پلی یورتان ها به حدود 24 ساعت زمان نیاز دارند تا به طور کامل پخت شوند و پس از آن به 4 تا 9 روز زمان لازم است تا فرآیند پخت آنها تکمیل شود (این بازه زمانی با توجه به فرمولاسیون و نوع فوم متغیر خواهد بود).
بنابراین، هنگام کار با رزین پلی یورتان نکات ایمنی باید به دقت رعایت شوند و پیشنهاد می شود که زمان تولید (سنتز) فوم، از دستکش و ماسک ایمنی استفاده شود. اگر در زمان استفاده از مواد، مقداری از آن بر روی پوست یا چشم ریخته شد یا حتی مقداری از مواد به صورت تصادفی بلعیده شد، باید با توجه به برگه اطلاعات ایمنی ماده عمل شود.

کارگرانی که با فوم های آماده سر و کار دارند
کارگرانی که با فوم های تولید شده پلی یورتانی کار و آنها را نصب یا مونتاژ می کنند، به عنوان مثال، مسئول نصب پانل ها یا فوم های تخته ای هستند، نیاز به رعایت نکات ایمنی خاصی ندارند. به بیان دیگر، محصولات پلی یورتانی که توسط روش های متداول قالبگیری بدست آمده اند، زمانی که به دست مصرف کننده نهایی می رسند کاملا ایمن هستند و می توان بدون هیچ گونه نگرانی به آنها دست زد و از آنها استفاده کرد. علاوه بر آن، این محصولات تمامیت ساختاری خود را به خوبی حفظ می کنند که موجب غیرسمی بودن آنها نسبت به سایر مواد جایگزین می شود.
با این وجود، کارگرانی که فوم اسپری (پاششی) پلی یورتان را اعمال می کنند، لازم است که به موارد ایمنی به دقت توجه کنند، زیرا که قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی در طولانی مدت بدون استفاده از لوازم ایمنی، می تواند بر سلامتی آنها اثرگذار باشد؛ به همین دلیل، کارگران پیش از شروع به کار باید لباس مخصوصی بپوشند، از ماسک، عینک و دستکش استفاده کنند و مطابق با آنچه سازنده مواد توصیه کرده یا تامین کننده مواد شیمیایی پیشنهاد داده، ایمنی را رعایت کنند.

آیا پلی یورتان برای سلامتی مضر است

تاثیر فوم عایق پلی یورتان در کیفیت هوا ساختمان ها

عایق های پلی یورتانی نسبت به سایر مواد عایق عملکرد بسیار بهتری را از خود نشان داده اند، از این رو، استفاده از آنها موجب راحتی هر چه بیشتر ساکنان منزل و با صرفه جویی در مصرف انرژی موجب کاهش هزینه قبض ها می شود.
بدون شک، اینکه آیا عایق مصرفی در ساختمان ها حاوی مواد مضر برای سلامتی انسان باشد، دارای اهمیت بسیاری است. با این وجود، کیفیت هوای داخل ساختمان به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله میزان رطوبت یا تهویه، بنابراین، میزان موادی که از عایق ساختمان متصاعد می شود می تواند در این مورد، اثر ناچیزی در مقایسه با سایر عوامل داشته باشد.
در حقیقت، پلی یورتان های عایق کننده می توانند به صورت بلوک، تخته یا پانل های آماده (تولید شده در کارخانه) یا به صورت پاشش در محل اعمال شوند. در طی فرآیند تولید محصولات پلی یورتانی، آمیزه های آلی متنوعی می تواند از فوم ها در محیط متصاعد شود. به کمک استاندارد ASTM D8142 – 17 میزان و حتی نوع مواد شیمیایی فرار و نیمه فرار آزاد شده از فوم های پاششی پلی یورتان در محیط، بررسی و ارزیابی می شود.

مضر بودن یا نبودن فوم پلی یورتان برای سلامتی

در نهایت باید گفت که از زمان کشف فوم های پلی یورتان توسط اتو بایر، این محصول به سرعت توسعه یافت و امروزه ابعاد گسترده ای از زندگی ما را در بر گرفته است. از این رو، با توجه به مزیت های بیشمار این فوم و حس راحتی و آسایشی که برای ما فراهم می آورد، می توان گفت مزیت ها به برخی از مشکلاتی که این فوم ممکن است به همراه داشته باشد، غالب هستند. بنابراین با رعایت نکات ایمنی هنگام کار با این ماده و افزایش دانش خود در این زمینه، می توان بدون هیچ گونه نگرانی از این مزیت ها سود برد. به بیان دیگر، همان طور که پیشتر نیز بدان اشاره شد، این مواد زمانی که به صورت محصول نهایی به مشتری عرضه می شوند کاملا بی خطر هستند.

مقاله تهیه شده در واحد تولید محتوا شرکت ایمن پلیمر شیمی
استفاده از مقالات تنها با ذکر منبع مجاز است.

مجله ایمن پلیمر شیمی

دانستنی‌های پلی یورتان