ایمن پلیمر شیمی

پلی یورتان در خودرو

پلی یورتان: افزودن راحتی، ایمنی و نوآوری به صنعت خودروسازی

تاریخ انتشار : 16 مهر 1402
مواد شیمیایی TDI (تولوئن دی ایزوسیانات) و MDI (متیلن دی فنیلن دی ایزوسیانات) به عنوان ماده اولیه سازنده فوم های پلی یورتانی سخت و نرم … به صورت گسترده ای استفاده می شوند. در صنعت خودروسازی، فوم پلی یورتان در کاربردهای متعددی می تواند به کار رود و تغییرات مثبتی را در خودروها از جمله […]

مواد شیمیایی TDI (تولوئن دی ایزوسیانات) و MDI (متیلن دی فنیلن دی ایزوسیانات) به عنوان ماده اولیه سازنده فوم های پلی یورتانی سخت و نرم …

به صورت گسترده ای استفاده می شوند. در صنعت خودروسازی، فوم پلی یورتان در کاربردهای متعددی می تواند به کار رود و تغییرات مثبتی را در خودروها از جمله در آسایش، عایق سازی در مقابل صوت، حرارت، عملکرد ایمنی، درزبندی و استحکام ساختاری وسایل نقلیه ایجاد نماید.

در ابتدا باید گفت که فوم های پلی یورتانی نقش اصلی را در تولید صندلی های خودرو ایفا می کنند. بدین معنی که برای ساخت فوم صندلی خودرو از این ماده استفاده می شود زیرا که به آسایش سرنشینان در حین رانندگی می افزاید. این نوع فوم، همزمان با آنکه نرمی مناسبی دارد، حالت خود را به خوبی حفظ می کند؛ از این رو، موجب کاهش خستگی در طول رانندگی های طولانی مدت و افزایش حس مطلوب و راحتی راننده و سرنشینان می شود.

علاوه بر آن، فوم های پلی یورتانی از نظر ساختاری به گونه ای هستند که آنها را به ماده ای ایده آل به عنوان عایق کننده صوت و حرارت تبدیل می کند. با استفاده از این فوم در داخل اتاق خودرو، امکان کاهش و حذف صداهای اضافی و نامطلوب و در نتیجه، محیطی با سکوت و حس بهتر فراهم می شود. همچنین، عایق سازی موثر فوم های پلی یورتانی در مقابل حرارت، موجب حفظ دمای داخل محوطه خودرو و ایجاد تجربه لذت بخش رانندگی در شرایط مختلف آب و هوایی می شود.

از دیگر ویژگی فوم های پلی یورتانی می توان به قابلیت فوق العاده آنها در جذب انرژی اشاره کرد. در تصادف های خودرویی، این ماده قادر است انرژی ناشی از ضربه وارد شده را جذب کند و ایمنی مناسبی را برای سرنشینان فراهم آورد. به همین دلیل، این ماده در قسمت های مختلف سیستم ایمنی خودرو، به عنوان یک بخش ضروری شناخته می شود. به بیان دیگر، این قابلیت فوم های پلی یورتانی به آنها امکان افزایش عملکرد ایمنی خودرو را می دهد که منجر به کاهش صدمات و آسیب های ناشی از تصادف ها می شوند.

علاوه بر موارد پیشتر گفته شده، درزبندهای پلی یورتانی به طرز گسترده ای در صنعت خودروسازی بکار می روند. از این درزبندها عمدتا در شیشه جلوی اتومبیل و پس از آن در سایر قسمت هایی که نیاز به چسبندگی و درزگیری باشد، استفاده می شوند. لازم به ذکر است که با جلوگیری از ورود رطوبت، گرد و غبار و صداهای مزاحم، این محصول فضایی تمیزتر و آسایش خاطر بهتری را به وجود می آرود. در موارد به خصوصی نیز فوم پلی یورتانی به عنوان یک قطعه ساختاری ایفای نقش کند و سختی و استحکام اجزا را افزایش می دهد در حالی که به وزن کلی خودرو نمی افزاید؛ بنابراین، کارایی و دوام وسیله نقلیه را بهبود می بخشد.

از ماه جولای سال 2023، داده ها حاکی از روندی افزایشی برای بازار وسایل نقلیه با انرژی های جدید در 8 کشور اروپایی از جمله بریتانیا، فرانسه، سوئد، نروز، ایتالیا، اسپانیا، فینلند و پرتقال هستند. در حقیقت، تولید و مصرف انرژی در جهان رو به تغییر است و این روند افزایشی بیانگر توسعه بازار فروش خودروهای جدید (NEV) است که با استفاده از انرژی الکتریکی کار می کنند.

به طور کلی، کاربردهای متنوع فوم های پلی یورتانی در صنعت خودروسازی و رشد سریع بازار خودروهای الکتریکی در اروپا و جهان، در حال شکل دادن به آینده صنعت خودرو هستند. از طریق نوآوری های پیوسته و حمایت های اقتصادی، تولیدکنندگان خودروها و صنایع وابسته می توانند خودروهایی سازگارپذیرتر با طبیعت، راحت تر و ایمن تری را تولید کنند که تجربه دلپذیرتری را در طی رانندگی شکل می دهند.

منبع: https://www.pudaily.com/

مجله ایمن پلیمر شیمی

دانستنی‌های پلی یورتان