ایمن پلیمر شیمی

فوم ویسکوالاستیک

فوم ویسکوالاستیک یا فوم مموری چیست و چه کاربردی دارد؟

تاریخ انتشار : 26 اسفند 1402
اصطلاح “ویسکوالاستیک” معمولاً در مکالمه روزمره مورد استفاده قرار نمی­گیرد. فوم ویسکوالاستیک را به عنوان فوم حافظه­دار می­شناسند. این فوم به عنوان یک پلیمر از خانواده پلی­ یورتان شناخته شده است. ساختار این فوم­ها به گونه­ای طراحی شده است که عوامل مختلفی باعث می­شوند این دسته از فوم­ها جهندگی پایینی داشته باشند و پس از […]

اصطلاح “ویسکوالاستیک” معمولاً در مکالمه روزمره مورد استفاده قرار نمی­گیرد. فوم ویسکوالاستیک را به عنوان فوم حافظه­دار می­شناسند.

این فوم به عنوان یک پلیمر از خانواده پلی­ یورتان شناخته شده است. ساختار این فوم­ها به گونه­ای طراحی شده است که عوامل مختلفی باعث می­شوند این دسته از فوم­ها جهندگی پایینی داشته باشند و پس از برداشتن فشار از روی آن­ها به آرامی به حالت اولیه خود بازگردند.فرآیند تولید فوم ویسکوالاستیک بسته به فرمولاسیون مورد استفاده شرکت متفاوت است. این فرمول­های مختلف کیفیت فوم را تغییر می دهند. به عنوان مثال، برخی از این فوم­های ویسکوالاستیک می­توانند نسبت به فشاری که بر روی آنها اعمال می شود، به تدریج با شکل جسم مطابقت یابند و پس از برداشتن وزن، با تاخیر بیشتری به شکل اولیه خود باز گردند. فوم حافظه­دار بسیار متراکم است، بدین معنا که اکثر مواد قابلیت عبور از سطح آن را ندارند. با این حال، فوم ویژگی­های الاستیک خود را حفظ کرده است. این ماده قادر می باشد تا شکل خود را در طی یک دوره زمانی خاص بازیابی کند. وقتی روی آن دراز بکشید، نرم خواهد بود اما هنگام بلند شدن به شکل اولیه خود باز به آرامی باز خواهد گشت.

فوم ویسکوالاستیک برای اولین بار حدود 50 سال قبل در مرکز تحقیقات ناسا به منظور جلوگیری از تنش­های وارد شده از فضاپیما به سرنشینان و ایمنی بیشتر آنان، ساخته و در فضاپیماها مورد استفاده قرار گرفت. اکنون می­توانید آن را در کوسن­های صندلی، بالشت و حتی کفش پیدا کنید!

فوم­های حافظه­دار در تولید بالشتک تختخواب مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که مشکلات حرکتی داشته و نیاز به استفاده از صندلی چرخ‌دار یا تخت بیمارستانی دارند ( به‌ خصوص قربانیان سوختگی)، می‌توانند از مزیت‌های فوم پلی­یورتان ویسکوالاستیک بهره­مند شوند. توزیع آهسته وزن بدن بر روی فوم پلی­یورتان ویسکوالاستیک از فشرده شدن عروق خونی جلوگیری کرده و منجر به سهولت گردش خون و تحرک بافت‌های پوست می­شود. به­‌غیر از کاربرد در تولید تختخواب بیمارستانی، فوم پلی­یورتان ویسکوالاستیک می‌تواند در تولید فوم مبلمان منزل و اداری و فوم صندلی خودرو نیز استفاده گردند. فوم پلی­یورتان ویسکوالاستیک همچنین می‌تواند در تجهیزات ورزشی، ابزار قدرت و زیره کفش طبی (زیره طبی) نیز استفاده شود. همچنین، در کاربردهای ارگونومی مانند بالشتک گردن و پشتی کمر استفاده می‌گردد.

انواع مختلف فوم­ های حافظه دار

فوم حافظه­داردر سه نوع اصلی عرضه می شود: بازاری، سلول باز و ژله­ای. هر یک از اینها خواص خاص خود را دارند، بنابراین اجازه دهید نگاهی اجمالی به آنها داشته باشیم.

بازاری

فوم حافظه­دار بازاری همان چیزی است که ما تاکنون درباره آن صحبت کردیم. با قالب دادن به بدن ، یک تجربه خواب خوب را فراهم می­کند. یکی از معایب آن که در ادامه خواهیم گفت­، این واقعیت است که تمایل به حفظ گرمای بدن دارد و باعث خواب ناراحت کننده در دماهای بالا می­شود. دو نوع دیگر فوم حافظه­دار برای حل این مشکل ایجاد شده است.

سلول باز

فوم سلول باز فومی حافظه­دار با ساختار داخلی متفاوت است. این فوم امکان جریان­پذیری بهتر هوا را در تشک فراهم می­کند و به شما این امکان را می­دهد تا هنگام خواب گرما را بهتر از بدن خود منتقل کنید.

ژله­ای

فوم ژله­ای یا همان فوم حافظه­دار تزریق شده با ژل است، که دارای دو نوع مختلف است. نوع اول آن فقط گرما را جذب می­کند. به این فکر کنید مانند یک بستنی که ممکن است در فریزر نگه دارید. نوع دیگر در واقع چیزی است که به عنوان ماده تغییر فاز خوانده می شود. کاری که این فوم انجام می دهد این است که به شما در تنظیم درجه حرارت شما هنگام خواب با جذب و انتشار گرما کمک می­کند.

مزایای فوم حافظه­ دار

برخی اصرار دارند که این نوع تشک­ها علت داشتن خوابی راحت است. اما آیا این واقعیت دارد؟ به طور کلی ، اندازه گیری آن بسیار دشوار است زیرا خواب بسیار ذهنی است. این برای هر فرد متفاوت است ، بنابراین قضاوت کردن دشوار است که “خواب خوب” چگونه است. با این حال ، فواید حافظه­ای که برای ما شناخته شده است ، چندین مزیت اساسی دارد.

استفاده از دمای بدن

یکی از مزایای عالی فوم حافظه­دار این است که می­توانید از گرما و فشار بدن برای ایجاد تغییر شکل دقیق خود استفاده کنید. قسمت ویسکوز از فوم “” viscoelastic همان چیزی است که در اینجا نقش اساسی را ایفا می­کند. گرمای بدن شما در واقع باعث نرم­ترشدن و در نتیجه ویسکوزتر شدن فوم حافظه­دار می­شود. این ویژگی در واقع باعث می­گردد تا قالبی از بدن شما را ایجاد کند. هنگامی که از رختخواب بلند می­شوید، فوم به حالت اولیه خود باز می­گردد. این قسمت “الاستیک” خواهد بود. این خواب راحت­تری را برای افراد ایجاد می­کند، زیرا تشک کاملاً متناسب با آنها است. همچنین این ویژگی برای پشتیبانی از تراز بدن شما مفید است. خوابیدن روی یک منحنی طبیعی برای ستون فقرات شما مفید است و باعث تقویت کمر می­شود.

تسکین درد

یک ویژگی عالی فوم حافظه­دار این است که از نظر تسکین درد در نقاط فشار نیز مفید است. اگر آرتروز یا درد مفاصل دارید، ممکن است این تختخواب­ها به شما کمک کنند. شما را پشتیبانی می­کند و هرگونه فشاری را کاهش می­دهد.تشک­های قدیمی به علت کم بودن ضخامتشان، با گذشت زمان دچار گودشدگی در وسط می‌شوند که برای کمر مضر است. بسیاری از تشک­های فوم حافظه­دار حتی دارای فنر نیستند و در تشک­های ترکیبی که از هر دو استفاده می­کنند، فوم به عنوان یک محافظ مناسب بین این دو استفاده می شود. این البته خبر خوبی برای هرکسی است که از مواردی مانند کمردرد رنج می­برد.

انتخاب مناسب برای افرادی که آلرژی دارند

فایده دیگر این است که فوم حافظه ­دار می­تواند ضد حساسیت باشد. از ساختاری بسیار متراکم برخوردار است که برای کاهش آلرژی­ ها مفید باشد. گرد و غبار، کپک و… نمی ­توانند راهی برای تشک شما پیدا کنند. این برای افرادی که آلرژی دارند بسیار مفید است.

مقاله تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه شرکت ایمن پلیمر شیمی

استفاده از مقالات تنها با ذکر منبع مجاز است.

فوم ویسکوالاستیک به عنوان یکی از محصولات شرکت ایمن پلیمر شیمی ارائه می گردد. برای دریافت قیمت و اطلاعات فنی با تلفن های ۰۲۱ – ۸۸۷۵۱۰۹۵ تماس بگیرید.

مجله ایمن پلیمر شیمی

دانستنی‌های پلی یورتان