ایمن پلیمر شیمی

فوم چوب پلی یورتان

فوم پلی یورتان طرح چوب چیست؟

تاریخ انتشار : 26 اسفند 1402
محبوبیت فوم پلی یورتانی سخت روز به روز بیشتر شده است و استفاده از قطعات تولید شده از آن به طور گسترده تری در بازار مورد مصرف قرار گرفته اند. به این نوع فوم سخت پلی یورتانی در بازار ایران فوم چوب و در بازارهای جهانی فوم پلی یورتانی به عنوان چوب مصنوعی گفته می […]

محبوبیت فوم پلی یورتانی سخت روز به روز بیشتر شده است و استفاده از قطعات تولید شده از آن به طور گسترده تری در بازار مورد مصرف قرار گرفته اند.

به این نوع فوم سخت پلی یورتانی در بازار ایران فوم چوب و در بازارهای جهانی فوم پلی یورتانی به عنوان چوب مصنوعی گفته می شود. در حقیقت اصطلاح چوب مصنوعی برای نوع خاصی از فوم پلی یورتانی بکار می رود که استحکام مکانیکی و سفتی بالایی دارد، فرآیند قالب گیری آن ساده، راندمان یا بازده تولید آن بالا است و ظاهری مطلوب دارد.

امروزه به دلیل گسترش صنعت لوازم تزئینی و هزینه بالای کالاهای دست ساز تزئینی، تولیدکنندگان فعال در این صنعت را به سمت استفاده از مواد پلیمری مختلف به عنوان جایگزین چوب سوق داده است که فوم پلی یورتان یکی از مهم ترین مواد پلیمری در این زمینه است. در واقع گروه خاصی از فوم پلی یورتانی سخت به عنوان یکی از بهترین مواد جایگزین بجای قطعات ساخته شده از چوب استفاده می شود.

از این رو، امروزه افرادی که قطعات تزئینی چوبی درست می کنند بیشتر ترجیح می دهند از مواد پلی یورتانی استفاده کنند. دلیل اصلی این امر حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از قطع شدن درختان برای تولید قطعات تزئینی است. علاوه بر آن، پلی یورتان مزیت های بسیاری نسبت به چوب دارد.

مهم ترین ویژگی در فوم چوب پلی یورتانی، چگالی آن است. با توجه به خواص فیزیکی و مکانیکی مورد نظر از فوم چوب، می توان مواد اولیه آن را به گونه ای فرآیند کرد که چگالی فوم از 100 تا 1000 کیلوگرم بر متر مکعب متفاوت باشد. لازم به ذکر است که با افزایش چگالی، خواص فیزیکی و مکانیکی افزایش می یابد و از طرف دیگر، وزن قطعات تولیدی نیز بیشتر خواهد شد.

با توجه به ظاهر محصول و خواص مورد نیاز ما از جمله چگالی فوم و اندازه قطعات، از قالب های مختلفی برای تولید فوم چوب می تواند استفاده شود که از جمله آنها می توان به قالب های آلومینیومی یا فلزی، لاستیکی یا سیلیکونی، رزین اپوکسی یا دیگر مواد مورد استفاده در صنعت برای قالب گیری مواد اشاره کرد. قالب ها باید به گونه ای باشند که فشار ناشی از انبساط فوم را تحمل کنند و تغییر شکل ندهند. در بین قالب های ذکر شده، قالب های سیلیکونی مقرون به صرفه تر هستند از آنجایی که دیگر نیازی به آماده سازی سطح قالب و واکس زدن نیست و از طرف دیگر، امکان تکرارپذیری سطوح با طرح چوب را فراهم می کنند که در گذشته امکان دستیابی به آن وجود نداشت.

وزن فوم پلی یورتان سخت (فوم چوب) نسبت به چوب بسیار کم است و می ‌توان از آن به عنوان جایگزین گچ تخته (صفحه‌ی گچ میان دولایه کاغذ که مانند تخته در دیوارسازی و تیغه‌سازی به کار می رود)، پلی‌استر، پلاستیک تقویت شده فایبرگلاس و سایر کامپوزیت‌ های چوب استفاده کرد. این فوم پلی‌ یورتان می‌تواند برای تولید پانل‌های تزئینی، برای استفاده در سقف و مانند آنها نیز بکار رود. از جمله مزایای دیگر این فوم ‌ها، قابلیت تکرارپذیری در قالبگیری همراه با دقت بالا، وجود دقت در اندازه محصول، وجود الگوهای چاپ دقیق، زنده و واضح بودن بافت چوب، وجود قابلیت کپی دقیق همه انواع صنایع دستی پیچیده، صرفه‌ جویی در زمان کار و عدم نیاز به انجام کار به صورت دستی است. این فوم پس سخت شدن امکان رنگ شدن را نیز دارد.

از طرفی، وزن سبک الوارهای فوم چوب باعث می شود که نصب آنها ساده باشد و تنها با چند پیچ قابل نصب هستند و دیگر نیازی به تعمیر و بازسازی برای اطمینان حاصل کردن از اینکه این فوم می تواند بار را تحمل کند نیست. نصب ساده به معنی صرف زمان و نیرو کمتر برای دستیابی به همان نتایج بصری مشابه با چوب واقعی است.

فوم چوب

کاربرد فوم پلی یورتان طرح چوب

از مواد طرح چوب، به میزان گسترده ‌ای در صنایع مختلف از جمله صنعت مبلمان، خودروسازی، مجسمه سازی و ساختمان سازی استفاده می شود. این فوم می تواند برای تولید مواد مورد استفاده در دکوراسیون ساختمان، کتیبه ‌ها و تابلوهای تزئینی، پایه مبل، تولید مبلمان منبت ‌کاری شده و اقلام تزئینی، پانل تزئینی دیوارها، قاب عکس، قاب آینه، قطعات یدکی مبلمان شبیه به چوب، مبلمان به سبک اروپایی کلاسیک، قالب کفش، محصولات بزرگ منبت‌ کاری شده، تخته‌ های اسکی، قطعات یدکی خودرو، تزئینات داخلی خودرو، نگهدارنده لوله ها و غیره بکار رود.

در نهایت به عنوان جمع بندی مطالب فوق می توان گفت که چوب یک بخش جدانشدنی از اجزای مبلمان و قطعات تزیینی است که در سال های اخیر در بسیاری از کاربردها با فوم پلی یورتان سخت جایگزین شده است. دلیل این امر مزیت های بسیار فوم پلی یورتان نسبت به چوب از جمله دوام زیاد (ماندگاری بالا)، شکل پذیری آسان، قابلیت رنگ پذیری، سبک بودن و سهولت استفاده از آن است.

فوم طرح چوب دکوراتیو
فوم پلی یورتان نگهدارنده لوله
فوم چوب پلی یورتان به عنوان پایه میز

مقاله تهیه شده در واحد تولید محتوا شرکت ایمن پلیمر شیمی

استفاده از مقالات تنها با ذکر منبع مجاز است.

فوم طرح چوب و دکوراتیو به عنوان یکی از محصولات شرکت ایمن پلیمر شیمی ارائه می گردد این فوم وابسته به مصرف مشتری می تواند در دانسیته ها مختلف ارائه گردد. برای دریافت قیمت و اطلاعات فنی با تلفن های ۰۲۱ – ۸۸۷۵۱۰۹۵ تماس بگیرید.

مجله ایمن پلیمر شیمی

دانستنی‌های پلی یورتان