ایمن پلیمر شیمی

چرا فوم اسپری پلی یورتان؟

تاریخ انتشار : 26 اسفند 1402
چرا عایق ‌بندی مناسب ساختمان، از اهمیت زیادی برخوردار است ؟ فراتر از همه‌ ی دلایل، یکی از دلایل عایق ‌بندی ساختمان، صرفه‌ جویی در مصرف انرژی است. مقدار صرفه ‌جویی در مصرف انرژی با استفاده از فوم PUR گاهی به 50% نیز می ‌رسد. استفاده از این ماده برای انجام عایق‌ سازی حرارتی، مزایایی […]

چرا عایق ‌بندی مناسب ساختمان، از اهمیت زیادی برخوردار است ؟ فراتر از همه‌ ی دلایل، یکی از دلایل عایق ‌بندی ساختمان، صرفه‌ جویی در مصرف انرژی است.

مقدار صرفه ‌جویی در مصرف انرژی با استفاده از فوم PUR گاهی به 50% نیز می ‌رسد. استفاده از این ماده برای انجام عایق‌ سازی حرارتی، مزایایی زیادی دارد.

چرا استفاده از فوم پلی یورتان جهانی شده است؟

چند سال پیش، به ندرت کسی در ایران درباره فوم پلی‌یورتان مطلبی را شنیده بود. با این حال، سال‌ ها پیش، در خارج از این کشور، به ویژه در امریکا، این فوم و خواص عالی آن شناخته شده بود. توسعه واقعی پلی‌یورتان ‌ها با کشف امکان فوم‌ سازی آغاز شد. اولین فوم پلی یورتان در سال 1947 ساخته شد و سه سال بعد در کانادا، از این ماده برای اولین بار در ساخت و ساز استفاده شد. مشخص شد که این فوم به خوبی به عنوان یک عایق کامل عمل می‌ کند؛ که در هنگام استفاده و مونتاژ آن، نیازی به استفاده از چسب‌ و مواد دیگر وجود ندارد. همچنین مشخص شد که می‌توان از اسپری فوم بعنوان یک وسیله برای بازی کودکان استفاده کرد، که هیچگونه زیانی هم برای کودکان ندارد توسعه‌ی بیشتر فوم ‌ها، مرهون این واقعیت است که این ماده، حتی کوچکترین شکاف‌ ها را نیز پر می‌کند و موجب ایجاد عایق حرارتی بسیار خوب در ساختمان ‌ها می‌ شود.

در دهه 1960 و در ایالات متحده، ویژگی ‌های مطلوب پلی ‌یورتان‌ ها موجب محبوبیت این ماده در بازار شد. این ماده، از دهه 1980 به طور گسترده ‌ای مورد استفاده قرار گرفته است.

مزایای فوم نرم

برای عایق ‌سازی حرارتی ساختمان‌ ها از دو نوع فوم استفاده می ‌شود. اولین نوع، فوم سلول باز است که اصطلاحاً به آن فوم نرم گفته می ‌شود و برای عایق‌ سازی فضاهای بسته، مثلا اتاق زیر شیروانی و دیوار مناسب است. در این روش، این ماده مستقیماً با کمک ابزار اسپری مخصوص، به سقف سازه اسپری می‌شود. در عرض چند ثانیه، حجم فوم به 120 برابر می ‌رسد، که موجب ایجاد یک لایه گرم، سفت و سخت و محکم و انعطاف ‌پذیر حرارتی می‌شود.

اولین مزیت فوم نرم، دوام و پایداری آن است. فوم، پس از استفاده، خواص خود را در کل طول عمر ساختمان حفظ می‌ کند و دچار اکسیداسیون، انقباض، فروریختن از محل نصب نمی ‌شود. یکی دیگر از مزایای استفاده از این ماده، ایجاد پوشش یکنواخت بر روی سطوح است. تکنولوژی پاشش، موجب می ‌شود که اتصالات بخوبی عایق‌کاری شوند و هرگونه شکاف و درزی از آنها پوشش داده شود. با استفاده از این ماده می ‌توانید از هدر رفتن انرژی حرارتی در زمستان جلوگیری کنید و استفاده از این ماده در ساختمان موجب می‌ شود که در تابستان فضای منزل بیش از حد گرم نشود. همچنین یکی دیگر از مزایای این فوم‌ ها، ویژگی عایق صوت بودن آنهاست.

فوم نرم

یکی دیگر از مزایای این ماده، نفوذپذیری آن در برابر بخار است که موجب می‌ شود هیچگونه بخاری در دیواره‌ها و سقف جمع نشود. سطحی که با فوم حفره باز پوشیده شده است، اصطلاحا می‌ تواند “تنفس” کند، در صورت استفاده از این ماده، هیچگونه چگالشی در اتاق‌های ساختمان ایجاد نخواهد شد. یکی دیگر از ویژگی‌های این فوم، بی‌بو بودن آن است، این ماده، هیچگونه گرد و غباری را ایجاد نمی ‌کند و ضمناً هیچگونه ماده مضری را در محیط پراکنده نمی‌ کند. همچنین این ماده در برابر کپک‌ها و قارچ‌ها مقاوم است و موجب ایجاد واکنش‌ های آلرژیک در حیوانات و انسان‌ها نمی ‌شود. به خاطر داشته باشید که یک تیم حرفه‌ای می‌ تواند در هر روز، 400 متر مربع فضا را با این فوم پوشش دهد!

مزایای استفاده از فوم سخت

نوعِ دوم فوم، فوم سخت است که با نام فوم دارای سلول بسته نیز نامیده می ‌شود. بر طبق نظر متخصصان، می‌ توان از این ماده بعنوان عایق حرارتی و عایق آب در سقف، تراس ‌ها و فونداسیون ‌های ساختمان‌ ها استفاده کرد. فوم سخت PUR ، بدلیل داشتن حفرات بسته، نسبت به آب نفوذناپذیر است و مانع از عبور رطوبت و هوای سرد می‌ شود. معمولاً از این ماده برای عایق ‌سازی انواع مختلف ساختمان‌ ها استفاده می ‌شود، چرا که این ماده عایق حرارتی بسیار خوبی است، مثلا می‌ توان از آن برای عایق‌ کاری سالن‌ های بزرگ، انبارها، ساختمان ‌های محل نگهداری دام، محل ذخیره‌سازی میوه و سبزیجات، یا فروشگاه ‌های سرد استفاده کرد.

حداقل 90% حفرات موجود در ساختار این فوم، بسته هستند. طریقه ‌ی استفاده از آن، بصورت اسپری کردن یک لایه از این فوم بر روی سطح مورد نظر با کمک ابزار خاص است. در هنگام فوم سازی، حجم این ماده افزایش می‌یابد و تمامی شکاف‌ ها و درزها را می‌پوشاند و یک لایه پوششی بدون درز و یکنواخت را بر روی سطح مورد نظر پدید می‌آورد.

شناخته شده ‌ترین مزایای استفاده از این فوم را می‌ توان به صورت زیر جمع‌بندی کرد:

 • عایق ‌سازی عالی در برابر حرارت
 • ضریب انتقال حرارت این ماده برابر با W.m−2 023/0-020/0 است. این مقدار، پایین‌ تر از مقدار ضریب انتقال حرارت سایر مواد عایق دیگر موجود در بازار است. علاوه براین، ویژگی عایق ‌سازی این ماده، بر اثر نصب چفت و بست‌ ها و گیره ‌هایی که دارای ضریب هدایت حرارتی بالایی هستند، دچار خلل نمی‌شود.
 • سبک بودن، پیوسته بودن پوشش‌ دهی.
 • عدم نیاز به استفاده از پروفیل‌ ها و اتصالات، اتصالات بین پانل‌ ها و جوش در رابط مواد . همچنین می‌ توان سطوح غیر‌معمول و دارای پیچیدگی را نیز با این ماده پر کرد. در صورت استفاده از فوم، دیگر نیازی به استفاده از پانل‌ های حرارتی، اتصالات پیچیده و زیر ساختارهای دیگر وجود ندارد.
 • می‌ توان سطح فوم را بر طبق سلیقه و بر حسب نیاز شکل ‌دهی کرد. ایجاد لبه ‌های گرد و هموار و همپوشانی عایق، بدون نیاز به ایجاد اتصال بین دو پانل ( مثلا در زمان عایق‌سازی سقف از پایین) با استفاده از این فوم بسیار آسان است. می‌توان هر فوم را با استفاده از پوشش‌ های محافظتی اضافی بر روی سطح مورد نظر اسپری کرد؛ مثلاً زمان‌هایی که قرار است فوم، در معرض پرتوی فرابنفش یا احتمالًا در معرض مقادیر زیاد آب (یا به مدت طولانی) قرار بگیرد، ممکن است استفاده از پوشش‌ های محافظتی اضافی ضروری باشد.
 • مقاومت در برابر اثرات بیولوژیکی، حلال ‌ها و مواد شیمیایی.
 • این فوم، در برابر بیشتر ترکیبات شیمیایی، مقاوم است. در این زمینه، این ماده نسبت به همه‌ی موادی که به صورت تجاری در بازار قرار دارند، ویژگی‌ های بهتری دارد. بهرحال، در هنگام انتخاب پوشش، همواره بررسی کنید که آیا می‌توان این فو‌م‌ها را به همراه یک ماده شیمیایی خاص استفاده کرد یا خیر. بهتر است از سیستم ‌ها و موادی استفاده شود که توسط تولید کننده پیشنهاد شده است.
 • نصب سریع.
 • سرعت اسپری و کار با این ماده بگونه‌ای است که نمی‌ توان این ویژگی را در سایر مواد موجود در بازار یافت، اغلب مواد دیگر موجود در بازار، نیاز به استفاده از اتصالات و سازه‌های اضافی، چفت و بست‌ های ثابت کننده و یا یک تیم چندین نفره برای انجام اینکار دارند.
 • این ماده، آزموده شده و تایید شده است.
 • این ماده، جزو دسته ‌ای از مواد قرار می‌گیرد که در بازار بخوبی پذیرفته شده است و در کارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • این ماده دارای این ویژگی است که به هر سطحی می‌ چسبد.
 • با توجه به ویژگی ‌های فوق‌الذکر، می‌توان گفت که این ماده “یک محصول تطبیق‌ پذیر” است. سهولت استفاده و زمان کم مورد نیاز برای ایجاد پوشش توسط این ماده، موجب محبوبیت زیاد این ماده‌ی عایق اسپری شونده شده است.

عایق‌سازی دیوار با استفاده از فوم PUR

به راحتی می‌توان گفت که عایق ‌سازی دیوار‌ها با استفاده از این ماده، در حقیقت نوعی سرمایه‌ گذاری برای آینده است. بر چه اساسی، این جمله صحت دارد؟ عایق‌سازی با کمک فوم، برای سال‌ها دوام دارد و در صورت استفاده از این ماده، امکان نفوذ آب به دیوار، ایجاد رطوبت در دیوار و خرابی ناشی از آن و تشکیل قارچ و کپک در دیواره وجود نخواهد داشت.

مقاله تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه شرکت ایمن پلیمر شیمی

استفاده از مقالات تنها با ذکر منبع مجاز است.

فوم اسپری پلی یورتان به عنوان یکی از محصولات شرکت ایمن پلیمر شیمی ارائه می گردد. برای دریافت قیمت و اطلاعات فنی با تلفن های 88751095 – 021 تماس بگیرید.

مجله ایمن پلیمر شیمی

دانستنی‌های پلی یورتان