ایمن پلیمر شیمی

یخچال و فریزر

بهینه سازی مصرف برق در یخچال ها با عایق فوم پلی یورتان

تاریخ انتشار : 23 خرداد 1401
آمارهای ارائه‌ شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان دهنده آن است که تولید یخچال فریزر سال 1400 را … با رشد به پایان رسانده است. براساس داده های اعلام شده تولید یخچال فریزر در ابتدای سال گذشته برابر 102 هزار و 400 دستگاه بوده که در آخرین ماه سال 1400 تولید آن […]

آمارهای ارائه‌ شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان دهنده آن است که تولید یخچال فریزر سال 1400 را …

با رشد به پایان رسانده است. براساس داده های اعلام شده تولید یخچال فریزر در ابتدای سال گذشته برابر 102 هزار و 400 دستگاه بوده که در آخرین ماه سال 1400 تولید آن به 199 هزار و 900 دستگاه رسیده است. این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد 8.3 درصدی نشان می دهد.

لازم به ذکر است که یخچال خانگی یکی از وسیله های برقی است که بیشترین سهم از مصرف برق را دارد از این رو، عایق سازی آن به صورت قابل توجهی در مصرف برق هر خانه سهم دارد. به بیان دیگر، عایق سازی سبب کمتر کار کردن یخچال و کم کردن مصرف برق یخچال می گردد.

در یخچال ها و فریزرها، فوم پلی یورتانی به عنوان عایق استفاده می شوند. فوم پلی یورتان عایقی مناسب است و عایق حرارتی بهتری نسبت به سایر عایق ها به حساب می آید. فوم های پلی یورتانی در برابر تنش ها و ضربات فیزیکی مقاومت بالایی دارند و در کاربردهایی که تحمل تنش و کنترل دما لازم است بهتر عمل می کنند.

راندمان عایق سازی فوم های پلی یورتانی ویژگی مهمی برای حفظ دمای پایین برای مواد غذایی است تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد. بدون عایق سازی یخچال ها با مواد پلی یورتانی تقریبا %50 مواد غذایی خراب خواهند شد. همچنین این فوم بسیار مقرون به صرفه و به همین دلیل بهترین گزینه در کاربردهای حفظ دمای پایین است.

با توجه به گزارش فوق، استفاده از مواد فوم پلی یورتان عایق یخچال تولید داخل، منجر به حدود 2200 میلیارد ریال صرفه اقتصادی و مانع از خروج تقریبی 8 میلیون دلار در 6 ماه دوم سال گذشته از کشور می شد!

مجله ایمن پلیمر شیمی

دانستنی‌های پلی یورتان